סרדיניה

הכל על סרדיניה

סרדיניה

תעודת זהות

שטח:                24,090 קמ"ר (בדומה לישראל)

תושבים:            1.6 מיליון (לצד 3 מיליון כבשים)

עיר בירה:           קליארי (Cagliari)

ויזה:                  אין צורך להוציא מראש, 90 יום ויזת תייר

מטבע:               אירו

שפה:                איטלקית וסרדו (מגוון דיאלקטים מקומיים)

                          שלום = Ciao!

מתי לבוא:          מאי-יולי, ספטמבר-אוקטובר. 

הכי טעים:          קינוח סיאדס עם גבינת פקורינו ודבש

גאווה לאומית:    אלפי מגדלי הנוראגה העגולים שנותרו                                        כתעלומה בכל רחבי האי

לא להחמיץ:        התהלוכה לכבוד אפיסיו הקדוש במאי

פוסטים על סרדיניה

שיעורים לחיים שלמדתי מבן 106: פוסט פרידה מצעיר נצחי (כמעט)

ג'וליו המקסים כבש את לבי מהפגישה הראשונה שלנו ובכל ביקור בסרדיניה ביקשתי להיפגש עם האיש האהוב הזה שמילא אותי בשמחה ואופטימיות בכל פעם מחדש.
השבוע הוא הלך לעולמו, כמעט בן 106 ומלבד משפחה גדולה ומאות אוהבים האיש היקר הזה הותיר אחריו כמה דברים חשובים שלימדו אותי על החיים:

קרא עוד »

כוחה של אהבה – סודות לאריכות חיים בסרדיניה (פרק 1 בסדרה)

בניגוד לרוב העולם אשר "שייך לצעירים" – באי סרדיניה הקשישים הם הכוכבים האמיתיים! לא במקרה רבים מהתושבים חולפים על פני גיל מאה בקלילות מעוררת התפעלות ובבריאות יוצאת דופן. כנסו וגלו את הסודות לחיים ארוכים ובריאים של מאריכי החיים בסרדיניה.

קרא עוד »

הקולינריה המשובחת של סרדיניה מנקודת מבט אישית

למצוא אוכל לא טעים בסרדיניה זו משימה בלתי אפשרית ולא במקרה אני חוזרת מכל ביקור שלי באי עם מטען עודף של כמה קילוגרמים טובים (לא במטען, עליי….) . אז הנה עשר דוגמאות לקולינריה המשובחת של סרדיניה מנקודת מבט אישית:

קרא עוד »

מפגש לא צפוי בכנסייה שמרגש אותי עד דמעות

במהלך ביקור בסרדיניה בתקופת הקרנבלים, החלטנו "לשרוף קצת זמן" עד לתחילת תהלוכת הקרנבל ולבקר באופן ספונטני בכנסייה המקומית כדי להתרשם ממיסת יום ראשון. למרות שפספסנו את המיסה עצמה, חווינו שם הפתעה לא צפויה שריגשה אותנו עד דמעות…

קרא עוד »

המתנה של הטבע – סודות לאריכות חיים בסרדיניה (פרק 2 בסדרה)

ישנם מפגשים בחיים שמחממים את הלב ונשארים צרובים זמן רב אחרי שהם מסתיימים. אחד מהם היה עם בני משפחת מליס בסרדיניה, שמלבד העובדה שהם שיאני גינס באריכות חיים – הם עוטפים אותך בחום ואהבה שרק גורמים לך לרצות להישאר בסביבתם לתמיד.

קרא עוד »

הקרנבל שיגרום לכם לשקשק – מצעד הממוטונס במאמוידה

תשכחו את כל מה שאתם יודעים על קרנבל איטלקי: סרטים וקונפטי צבעוניים, תחפושות מהודרות ואווירה צוהלת ועליזה, הקרנבלים של סרדיניה שונים לחלוטין ויש בהם משהו מעט אפלולי ומפחיד. לסקרנים מביניכם מצפה סרטון שצילמתי שיגרום לכם לפחד גם מרחוק…

קרא עוד »

Culurgiones – כופתאות פסטה טרייה ממולאות תפוחי אדמה, נענע וגבינה

כופתאות פסטה טרייה במילוי נימוח של תפוחי אדמה, גבינה ונענע היישר ממטבחה של מאמא אנטונלה. הצורה הייחודית שלהם מזכירה שיבולת ומצריכה ידיים מיומנויות ותרגול רב אבל גם אם ייצאו לכם קצת מעוכים בהתחלה – הטעם ישבה אתכם לחלוטין.

קרא עוד »

אמרטי (Amaretti) עוגיות שקדים ביתיות בנוסח סרדיניה

שמן של עוגיות השקדים Amaretti נגזר מהמילה האיטלקית Amaro כלומר מריר. למעשה, מה שמייחד עוגיות אלה הוא השימוש בשקדים מרים. לכאורה נראה כי מדובר במתכון פשוט מאוד אבל הכנת תערובת האמרטי המדויקת מאתגרת במיוחד וכרוכה בניסוי וטעייה. התוצאה המיוחלת שווה את הניסיונות: עוגיות ביתיות נימוחות בארומה של שקדים וקרמל וללא גלוטן. מצרפת גרסה קלה יותר למאותגרי אפייה כמוני…

קרא עוד »

החתונה חייבת להימשך! טקס "הנישואין העתיקים של סלרגיוס"

הצצה ייחודית לאירוע צבעוני ומרגש במיוחד שנערך בספטמבר בסרדיניה: טקס "הנישואין העתיקים של סלרגיוס". זהו אירוע חתונה אמיתי המשחזר את טקסי החתונה העתיקים של חבל קמפידנו כפי שנחגגו בזמנים עברו, עם כל התלבושות והטקסים שנשמרו דורות רבים. במהלך האירוע ארעה הפתעה לא מתוכננת אך כל אותה העת ממשיך הכומר את הטקס בטון שליו כאילו דבר לא אירע: החתונה חייבת להימשך!!

קרא עוד »

פרידה מהאיש שאיפשר לאבנים לשיר…

"הלוחש לאבנים" קראתי לו והוא היה יחיד ומיוחד במינו: גבר בעל נפש סוערת ודמיון ללא גבולות ויחד עם זאת אדם שמחובר בעוצמה אל האדמה, אל הארציות והפשטות. פרידה אחרונה מאדם ואומן יוצא דופן שחי במלוא התשוקה וגרם לאבנים לשיר…

קרא עוד »

על מסיכות ופולחנים קדומים – הקרנבלים האפלים של סרדיניה

בכל העולם, הקרנבלים של סוף החורף כוללים חגיגות פרועות שמתקיימות ממש לפני תקופת הצום הנוצרית. אבל בניגוד לקרנבלים העליזים שאנו מכירים, הטקסים העתיקים שנשמרו בסרדיניה שונים מאוד ומתעדים פולחנים פגאניים של טקסי קורבן, ששורשיהם נעוצים עוד בעידן הנוראגי הקדום.

קרא עוד »

Seadas – לביבות גבינת צאן מסרדיניה

אחד מהקינוחים המסורתיים המפורסמים ביותר בסרדיניה: מנת רועים טיפוסית שהיו הנשים מכינות לרועי הצאן ששבו באביב משהות ממושכת בשדות המרעה. הלביבות המטוגנות קלות יוצרות שילוב מענג בין מתיקות הדבש העוטף אותן ומליחות גבינת הפקורינו הנמסה בתוכן…זהירות – ממכר!!

קרא עוד »

המפגש שלי עם הלוחש לכבשים

המפגש שלי עם הלוחש לכבשים היה מקרי לחלוטין. פגישה אקראית בשדות המרעה של סרדיניה שפתחה עבורי צוהר לחיי הרועים בברבג'יה. למרות המוניטין של תושבי ברבג'יה כאנשים מחוספסים גיליתי אנשים חמים ומסבירי פנים אשר הכניסו אותי לבתיהם ולחייהם בנדיבות ובפתיחות, שגרמה לי להרגיש כמו una della famiglia – אחת מהמשפחה.

קרא עוד »

להישאר צעיר לנצח – הסוד של ג'וליו…

"את מוכרחה לפגוש את ג'וליו שלנו" כך אמרו לי חבריי בסרדיניה, כאשר ביקשתי להכיר מקרוב קשישים בני מאה ומעלה, צעירים ברוחם ובריאים בגופם, על מנת לגלות את הסודות לאריכות חייהם. ואכן לא התאכזבתי מהמפגש עם הצעיר ברוחו, שהראה לי שהוא ממש לא סופר את הגיל!

קרא עוד »

סרטונים מסרדיניה

צילומים מסרדיניה