10 המלצות לביקור במרמורש, רומניה

מראמורש הוא חבל ארץ מבודד ופראי בחלקה הצפוני של רומניה על גבול אוקראינה, החושף למבקרים בו את לבה ונשמתה העתיקה של רומניה האותנטית.

זהו אחד מהעמקים הגדולים בקרפטים, התחום בחומת הרים אימתנית היוצרת סביבו גבול טבעי ומבודדת אותו משאר האזור. בידוד זה שמר על מרמורש מפני והשפעות חיצוניות במשך מאות שנים ועד היום מתקיימות בו מסורות עתיקות שיעניקו לכם את התחושה כאילו חזרתם בזמן אל חיי הכפר בימי הביניים באירופה.

הנה עשר המלצות שלא כדאי להחמיץ, למבקרים בחבל מרמורש:

1.    לבקר בלשכת התיירות של מרמורש – שם תוכלו לקבל ייעוץ ומידע עדכני על אטרקציות תיירותיות, מקומות לינה, מסלולי טיול, לוחות זמנים של תחבורה, אירועים מקומיים וגם מפות, עלונים וגלויות.
 

מלבד זאת, תוכלו להוריד באתר שלהם את אפליקציית Visit Maramureş בחינם, אשר תקנה לכם אפשרות לתכנן את מסלול הטיול שלכם ביתר קלות ולנווט בין האטרקציות התיירותיות, תספק מידע חשוב, מסלולים ועוד.

פתוח משני עד חמישי 09:00-16:00, שישי 09:00-14:00

כתובת:  Gheorghe Sincai , No. 46,  Baia Mare

אתר אינטרנט: http://www.visitmaramures.ro

2.       ארץ העץ – לא במקרה מכונה כך מחוז מרמורש.  יערות עבותים מכסים כמעט את כל שטחו, והעץ הוא הלב הירוק והפועם של חבל ארץ זה ממנו מתקיימים כולם כבר מאות שנים. כשרונם הייחודי של תושבי מרמורש בגילוף מתבטא בכל מובן בחייהם ומבליט את הקשר האמיץ ורב השנים של תרבותם לעץ.

כאשר תסתובבו בין הכפרים תוכלו להתרשם משערי העץ המגולפים מעשה ידי האומנים המקומיים ומציגים מוטיבים מסורתיים. כמה משערי העץ היפים ביותר נמצאים בכפרים Vadu Izei, Desesti, Giulesti, Budesti, Sarbi, Barsana ו-Oncesti.

אבל ללא ספק, גולת הכותרת של אומנות הגילוף במרמורש באה לידי ביטוי בכנסיות העץ המסורתיות, המאופיינות מאופיינות בצריחי עץ מחודדים בסגנון גוטי, המתנשאים עד לגובה של 50 מ'. ישנן קרוב למאה כנסיות כאלה במחוז מרמורש, ושמונה מהן הוכרזו  כאתר מורשת לאומי של אונסק"ו, כדוגמא ייחודית של בנייה דתית. (בכפרים: Surdesti, Plopis, Rogoz, Ieud, Poeinile Izei, Barsana, Budesti , Desesti)

פרטים נוספים בלינק זה: כנסיות מרמורש

3.     פסטיבל הערמונים – סמלה של בירת המחוז, באיה מארה (Baia Mare) היא שמורת יערות הערמונים הסובבים אותה, ו"פסטיבל הערמונים" אשר נחגג בשבוע האחרון של ספטמבר יאפשר לכם לבלות עם התושבים מקומיים בשלושה ימים של חגיגות עתירות  מופעים, מסיבות, תהלוכות, זיקוקים, שירה וריקודים וכמובן – הרבה ערמונים קלויים.
4.     ביקור במוזיאונים – בעיר סיגט (Sighetu Marmatiei) תוכלו למצוא מגוון רחב של מוזיאונים:
 

המוזיאון הפתוח (Maramureș Village Museum) למי מכם שלא יהיה לו זמן לסייר בין הכפרים השונים, המוזיאון הפתוח מציג שחזור של כפר טיפוסי מאזור מרמורש: רחובות עם בתי עץ הבנויים ומרוהטים באופן מסורתי , שערי עץ מגולפים ואף כנסיית עץ גוטית, כולל ציורים דתיים על קירותיה הפנימיים. 

המוזיאון לאתנוגרפיה ואמנות עממית (Marmorash Ethnographic Museum) המציג תלבושות עממיות ססגוניות, שטיחים ארוגים ביד ומסיכות קרנבל אותנטיות המייצגות את המיתולוגיה המקומית.

האנדרטה לזכר קורבנות הקומוניזם וההתנגדות (Memorial of the Victims of Communism ) זהו בית הכלא השמור בו נכלאו אסירים פוליטיים בתקופת המשטר הקומוניסטי אשר הוסב למוזיאון, ומציג באותנטיות את תאי האסירים, כלי העינויים ושאר מוצגים הממחישים את הפרק החשוך הזה בהיסטוריה של רומניה. בחצר אנדרטה מרשימה.  

5.      לחוות מקרוב את חיי הכפר – מרמורש היא אחד המקומות האחרונים באירופה בהם תרגישו כאילו הזמן קפא מלכת. מעט מאוד השתנה במאות השנים שחלפו – אתם תסתובבו בכפרים הקטנים ותרגישו כאילו נמצאים במוזיאון חי ופעיל המאפשר הצצה לחייהם של  האיכרים בימי הביניים.

אחת הדרכים הנפלאות להכיר מקרוב ולחוות בצורה אותנטית את הווי חיי הכפר היא להתארח באחד מבתי החווה הללו שמציעים תיירות חקלאית: Agro-tourism. אלו בתי עץ הבנויים ומרוהטים בסגנון מסורתי המבטא את יופייה ורוחה של מרמורש ומעניקים תחושה חמימות ביתית. 

תושבי מרמורש ידועים בהכנסת אורחים חמה וידידותית במיוחד. המארחים שלכם לא רק יכניסו אתכם לביתם, אלא גם אל חייהם. הם יקבלו אתכם כחברים ותיקים וישמחו לחלוק עמכם את המעט שיש להם.

6.    בית הקברות העליז בספנצה – בית קברות ייחודי זה נקרא כך לא רק בגלל הצבעוניות העזה והציורים הנאיביים שמעטרים את צלבי העץ, אלא בשל העובדה במקום מציבות קודרות עם הספדים לקוניים – מוצגים כאן מונולוגים של הנפטרים על עצמם, שחלקם אף חוטאים במכוון בשיבושי לשון משעשעים.

מייסד המקום הינו יוהאן פטראש, נגר מקומי אשר במשך שנים תיעד את חייהם האמיתיים של התושבים על המציבות, וכיום ממשיך את דרכו דומיטרו פופ, אשר שימש כשוליה לפטראש מאז היה בן תשע. כיום הוא חי ועובד בביתו הישן של פטראש, המשמש אותו כסטודיו וממשיך ליצור מציבות באותן טכניקות מסורתיות.

כל מציבה היא אישית וייחודית במינה משום שהיא נושאת את דיוקנו של הנפטר ומילות הפרידה שנכתבו בשמו. אתם לא חייבם לדעת לקרוא רומנית, כדי להבין בעצמכם את רוח הדברים.

7.   להשתתף במיסת יום א' בכנסיה – לדת האורתודוקסית יש שורשים עמוקים וחזקים במרמורש, ובמשך מאות שנים הכנסייה מהווה ציר מרכזי וחשוב בכפר, מבחינה דתית וקהילתית.

המיסה המתקיימת ביום ראשון היא מוקד החיים הדתיים והחברתיים בכפר, והתושבים, לבושים בבגדיהם המסורתיים, מתייצבים בכנסייה ומתפללים בדבקות.

8.      הנקודה היהודית – אל תחמיצו ביקור בבית ילדותו של הסופר היהודי זוכה פרס נובל, אלי ויזל, אשר הפך למוזיאון העוסק בחייו ומורשתו של ויזל, ביהדות מרמורש וברדיפתה והשמדתה בזמן השואה. ויזל, אשר נולד בשנת 1928, גדל בבית חסידי מודרני ומשפחתו התגוררה במקום עד להקמת הגטו ומאוחר יותר גירושם לאושוויץ. במוזיאון ריהוט אופייני לבתים באזור בתקופה שלפני השואה וכן תצוגה הכוללת תיעוד היסטורי.

בעיר סיגט נמצא גם בית הכנסת היחיד ששרד, מבין שמונת בתי הכנסת ששירותו את הקהילה היהודית הגדולה לפני מלחה"ע השנייה, קהילה שהיוותה 40% מאוכלוסיית העיירה. בית הכנסת שנבנה בשנת 1902 עומד רוב ימות השנה סגור במנעול ובריח ושומם מפעילות ופעיל בעיקר בשבתות וחגים. נסו לבקש מהשומר מפתח ותזכו לביקור חווייתי ומרגש.

9.    קולינריה – אוכל ממלא תפקיד חשוב בתרבות הרומנית, אבל במיוחד במרמורש  לוקחים מאוד ברצינות את המשפט "מי שאוכל לבד – מת לבד". כשתגיעו לבית המארחים שלכם הם יפתחו שולחן עתיר מטעמים כי אצלם ארוחה היא לא פחות מאירוע חברתי. המטבח המשפחתי הוא לב ליבו של הבית ובכל ארוחה מצטרפים לשולחן אורחים: קרובי משפחה שהגיעו לביקור, חברים שהיו בסביבה, שכנים מהבית הסמוך – כולם מתיישבים סביב השולחן העמוס כל טוב, אוכלים, מדברים, שותים לא מעט ובעיקר – צוחקים. 

שום ארוחה אינה נחשבת שלמה ללא צוייקה שנמזגת בכמויות נדיבות. צויקה (Tuică), למי שלא מכיר, הוא השיכר הלאומי ומלא הגאווה של רומניה כבר למעלה מ- 300 שנה ורבים מהתושבים במרמורש מזקקים אותו בביתם באופן עצמאי.

 

אחד המוסדות הקולינריים המומלצים הוא קאסה יורקה (Casa Iurca), מלון/מסעדה הסמוכים לבית אלי ויזל בעיר סיגט, שם תוכלו להתענג  מאוכל מקומי משובח באווירה נהדרת לצלילי להקה מקומית.

כתובת: Tudor Vladimirescu, no. 3 Sighetu Marmaţiei

אתר אינטרנט: www.casaiurca.ro

בצילום:  מנת Landlord pork chops – רושטי תפוחי אדמה מקופל ובו סטייק חזיר עם רוטב פטריות יער, בצל מטוגן לצד שמנת חמוצה.

10.     שווקים – אם תעברו בדרככם ותבחינו בשוק מקומי – אל תעזו להחמיץ בו ביקור.

נכון, הם אולי נראים קצת מאולתרים, אבל כאן ללא ספק תוכלו לקבל הצצה לתוצרת המקומית האותנטית ביותר. סביר להניח שתהיו התיירים היחידים במקום, וכך תוכלו להתערבב בין התושבים המקומיים הלבושים בתלבושתם המסורתית ואולי אפילו לרכוש חלק מהתוצרים, למשל: בדים מסורתיים, כובעים, כלי חרס ועץ בזיל הזול.

ביום חמישי מתקיים שוק צבעוני ב- Ocna Sugatag וביום שישי ב- Viseu de Sus ו-Stramtura. הם נפתחים בשעות הבוקר ונמשכים עד אחר הצהריים המוקדמים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן