10 עובדות שאולי לא ידעתם על זנזיבר…

1.      השם זנזיבר נגזר מהמילה הערבית Zinj El Barr שמשמעה: "ארץ השחורים". סוחרים ערבים שהגיעו אל חופי מזרח אפריקה עד המאה ה-15 כינו כך את כל אזור החוף המזרחי כולו ולא רק את האי עצמו.

2.      זנזיבר ידוע כאי התבלינים אך הסוד השמור של נשות זנזיבר הוא דווקא לבו של אגוז המוסקט המשמש כוויאגרה טבעית. כאשר אישה רוצה לפתות את בעלה (ושלא ילך עם אשתו השנייה)  – היא מוסיפה לדייסה של הגבר חצי כפית של לב האגוז והתוצאה מובטחת.

3.      97% מתושבי זנזיבר מוסלמיםהערבים שהשתלטו על המסחר באוקיינוס ההודי בימי הביניים התיישבו בחופים והביאו את האיסלם עימם. התושבים המקומיים אמצו את דתם וגם את האדריכלות, המנהגים והלבוש. 
4.      ספינות דאו (DHOW) ספינות עץ מסורתיות שנבנות ביד ובכלים פשוטים משמשות ככלי תחבורה ותובלה נוח, זול וזמין יותר מאשר הדרכים היבשתיות המשובשות. הן מפליגות כבר מאות שנים בעזרת רוחות המונסון הנושבות בזמנים וכיוונים קבועים באוקיינוס ההודי.

5.      במאה ה18, תחת שלטון האימפריה העותומנית, זנזיבר משמשת כמרכז עיקרי לסחר בעבדים.

למעלה ממיליון עבדים נסחרו בשוק העבדים של זנזיבר. הם הוחזקו בתאים טחובים ואפלים בצפיפות על אנושית, כשהם קשורים בצווארם זה לזה ואל הקיר בשלשלות ברזל כבדות, מתבוססים ברפש של עצמם ללא מזון כמבחן לחוסנם. מי מהם ששרד 3 ימים – היה ממשיך למסע הימי בבטן האנייה.

הסחר בעבדים הופסק כליל רק בסוף המאה ה-19. 

6.      יש בזנזיבר את המספר הגדול ביותר של דלתות מגולפות במזרח אפריקה – מעל 600 דוגמאות שונות של עבודות יד מרתקות אשר הוגדרו כנכס לאומי אומנותי המחויב בשימור.

הגילופים בדלתות מעיד על מוצא הבעלים: בחלק משולבים פסוקים מן הקוראן וערבסקות או מוטיבים שונים המסמלים ברכה. בדלתות בתי ההודים מקובעים ראשי כידונים להגנה מפני פילים, מורשת אותה הביאו ההודים עימם מהמולדת, למרות שאין כל פילים בזנזיבר…  

7.      זנזיבר היא מעצמת אצות ים – בעת השפל, בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות אחה"צ המאוחרות, אפשר להבחין בנשים המקומיות מלקטות אצות ושותלות אותן במים הרדודים בערוגות אשר יוצפו בעת הגאות ועל כן מסומנות במקלות. האצות משמשות לתעשיית הקוסמטיקה ומיוצאות לכל רחבי העולם.

8.      זנזיבר, ובעיקר האי הסמוך פמבה, נחשבים למרכז אמנות הכישוף השחורה (וודו) בכל החוף המזרחי. פעילות זו אינה חוקית אבל עדיין מתקיימת. בכניסה לכל כפר ניצב "שער הרוחות" ובו תלוי בקבוקון עם שיקוי מסתורי, ולכל משפחה יש רופאת אליל משלה (נקראת "קווין") – לרוב אחת מקשישות השבט הבקיאה בצמחי מרפא. 

9.      לוחמי המסאי המרשימים שתראו בזנזיבר, לבושים בגלימות אדומות הכרוכות על גופן השחום, הובאו מהיבשת (צפון טנזניה וקניה) כדי לשמש אטרקציה לתיירים במלונות האי.  בארצם הם נחשבים ללוחמים נועזים ומשמשים כשומרים מכיוון שהתושבים המקומיים מאמינים כי צבעם העז של הגלימות האדומות מבריח את הטורפים.

10.  חלק מהנשים המקומיות מושחות את ידיהן ורגליהן בחינה, אשר נחשבת לבעלת תכונות מאגיות רפואיות וקוסמטיות. בתרבות הערבית אלו קישוטים נשיים שנועדו ליצור משיכה אירוטית ומוציאים לאור את היופי בכל אישה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן